krzyżówki.edu.pl

Słownik haseł krzyżówkowych w języku polskim i angielskim.

Słownik haseł pozwala na wyszukiwanie haseł do krzyżówek na podstawie liczby liter, opisu hasła oraz położenia znanych liter w haśle.
Za jego pomocą możliwe jest odszukanie haseł podczas rozwiązywania krzyżówek z innych źródeł. Może być również przydatny podczas tworzenia krzyżówek, kiedy szukamy nowych haseł do wstawienia do krzyżówki.

Hasła do krzyżówki

Wprowadź informacje na temat hasła, które chcesz odszukać i naciśnij przycisk poniżej.

Prezentowane jest 1000 pierwszych znalezionych haseł spełniających łącznie podane warunki.

Słownik podstawowy zawiera hasła wraz z opisami, słownik rozszerzony zawiera więcej haseł, ale nie zawiera opisów.

Długość hasła (liter)
od
do
Format hasła (? dowolny jeden znak, * dowolny ciąg znaków)
Fragment opisu hasła
Język hasła
Wybór słownika

Przykłady użycia

1Wiedząc, że hasło, którego szukamy ma 9 liter oraz że trzecią literą jest "z" a szóstą "ó", należy wpisać "??z??ó???" (bez cudzysłowów) w polu "Format hasła". Znalezione zostanie 19 haseł. Wiedząc dodatkowo, że jest to ptak należy wpisać dodatkowo słowo "ptak" (bez cudzysłowów) w polu "Fragment opisu hasła" i ponownie wyszukać hasła.

2Tworząc krzyżówkę we własnym zakresie, chcemy znaleźć wyraz, który zaczyna się od litery 't', którego trzecią literą jest 'l' i który ma od 5 do 9 liter. Należy więc wpisać "t?l*" (bez cudzysłowów) w polu "Format hasła" i wybrać "Długość hasła (liter)" od 5 do 9.

3Szukając hasła, którego opis to "Tytuł cesarzy bizantyjskich" należy wpisać "cesarz" (bez cudzysłowów) w polu "Fragment opisu hasła", oraz "*" (dowolny ciąg znaków) w polu "Format hasła". Znalezione zostanie kilkanaście haseł zawierających słowo "cesarz" w opisie. Wśród nich będzie "basileus" i "bazyleus" których to wyrazów szukano.

4Szukając hasła zaczynającego się od "Arkadi", okazuje się, że w słowniku podstawowym nie ma takich haseł. W takim przypadku należy ponowić wyszukiwanie wybierając "Słownik rozszerzony" w polu "Wybór słownika". Tym razem zostaje znalezione 6 haseł m.in. "Arkadia".


Dodatkowe informacje

Baza haseł zawiera:
- ponad 90 000 haseł dla słownika podstawowego w języku polskim na podstawie projektu Słowosieć (Autor: Wrocław University of Technology)
- ponad 200 000 haseł dla słownika rozszerzonego w języku polskim na podstawie danych serwisu SJP.PL na licencji Apache 2.0
- ponad 135 000 haseł w języku angielskim na postawie projektu Wordnet (Autor: Princeton University)
Bazy Wordnet i Słowosieć wykorzystywane są zgodnie z zasadami licencji podanej na stronie nlp.pwr.wroc.pl/plwordnet/license.

Losowe opisy:

borowik Dupaina, Boletus dupainii Boud – gatunek grzyba z rodziny borowikowatych; wdług Index Fungorum jest to gatunek o nieustalonej pozycji taksonomicznej
Sarcoscypha (Fr.) Boud. – rodzaj grzybów należący do rodziny czarkowatych (Sarcoscyphaceae); wyrastają na opadłych gałązkach drzew liściastych, często zagrzebanych w ziemi
zespół baletowy lub grupa tancerzy
cecha czegoś, co jest szczelne, nie dopuszcza powietrza, wody itp
zauropterygi, Sauropterygia – nadrząd wymarłych gadów morskich, do których zaliczamy: plezjozaury, notozaury i być może plakodonty (klasyfikacja jest niepewna); żyły podczas ery mezozoicznej
lodowiec górski, który powstaje ze spajania izolowanych brył lodu pochodzących z wyżej położonych lodowców
Sinosaurus – rodzaj mięsożernego dinozaura z grupy teropodów; żył na początku wczesnej jury na terenach wschodniej Azji
taki, w którym wykorzystano trotyl
koza bezoarowa, Capra aegagrus - ssak krętorogi, protoplasta kozy domowej; występuje na pustynnych obszarach górskich południowo-zachodniej Azji, w Iranie, Afganistanie, Iraku aż po sam Kaukaz
taki, który jest brudny, w nieładzie, brzydki
taki, który ma swój mikroklimat, w którym panuje specyficzny mikroklimat
ukłonienie się, dygnięcie
w sposób świadczący o tym, że ktoś lub coś myśli, jest rozumny, czyli zdolny do myślenia
zniknąć w ciemnościach
rywalizacja - rodzaj walki, ubieganie się o pierwszeństwo, o zdobycie czegoś lub kogoś
w ramach wypoczynku, jako wypoczynek, na wypoczynek
państwo istniejące w latach 1945-1990
związany z Timorem Wschodnim
makaron w kształcie wąskich i długich pasków
Aloe vera - gatunek byliny z rodziny złotogłowowatych