krzyżówki.edu.pl

Hasła do krzyżówek - słownik w języku polskim i angielskim

Słownik haseł pozwala na wyszukiwanie haseł do krzyżówek na podstawie liczby liter, opisu hasła oraz położenia znanych liter w haśle.
Za jego pomocą możliwe jest odszukanie haseł podczas rozwiązywania krzyżówek z innych źródeł. Może być również przydatny podczas tworzenia krzyżówek, kiedy szukamy nowych haseł do wstawienia do krzyżówki.

Hasła do krzyżówki

Wprowadź informacje na temat hasła, które chcesz odszukać i naciśnij przycisk poniżej.

Prezentowane jest 1000 pierwszych znalezionych haseł spełniających łącznie podane warunki.

Słownik podstawowy zawiera hasła wraz z opisami, słownik rozszerzony zawiera więcej haseł, ale nie zawiera opisów.

Długość hasła (liter)
od
do
Format hasła (? dowolny jeden znak, * dowolny ciąg znaków)
Fragment opisu hasła
Język hasła
Wybór słownika

Przykłady użycia hasla do krzyżówki

1Wiedząc, że hasło, którego szukamy ma 9 liter oraz że trzecią literą jest "z" a szóstą "ó", należy wpisać "??z??ó???" (bez cudzysłowów) w polu "Format hasła". Znalezione zostanie 19 haseł. Wiedząc dodatkowo, że jest to ptak należy wpisać dodatkowo słowo "ptak" (bez cudzysłowów) w polu "Fragment opisu hasła" i ponownie wyszukać hasła.

2Tworząc krzyżówkę we własnym zakresie, chcemy znaleźć wyraz, który zaczyna się od litery 't', którego trzecią literą jest 'l' i który ma od 5 do 9 liter. Należy więc wpisać "t?l*" (bez cudzysłowów) w polu "Format hasła" i wybrać "Długość hasła (liter)" od 5 do 9.

3Szukając hasła, którego opis to "Tytuł cesarzy bizantyjskich" należy wpisać "cesarz" (bez cudzysłowów) w polu "Fragment opisu hasła", oraz "*" (dowolny ciąg znaków) w polu "Format hasła". Znalezione zostanie kilkanaście haseł zawierających słowo "cesarz" w opisie. Wśród nich będzie "basileus" i "bazyleus" których to wyrazów szukano.

4Szukając hasła zaczynającego się od "Arkadi", okazuje się, że w słowniku podstawowym nie ma takich haseł. W takim przypadku należy ponowić wyszukiwanie wybierając "Słownik rozszerzony" w polu "Wybór słownika". Tym razem zostaje znalezione 6 haseł m.in. "Arkadia".


Inne hasła krzyżówkowe alfabetycznie

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż

Hasło do krzyżówki - Dodatkowe informacje

Baza haseł zawiera:
- ponad 90 000 haseł dla słownika podstawowego w języku polskim na podstawie projektu Słowosieć (Autor: Wrocław University of Technology)
- ponad 200 000 haseł dla słownika rozszerzonego w języku polskim na podstawie danych serwisu SJP.PL na licencji Apache 2.0
- ponad 135 000 haseł w języku angielskim na postawie projektu Wordnet (Autor: Princeton University)
Bazy Wordnet i Słowosieć wykorzystywane są zgodnie z zasadami licencji podanej na stronie nlp.pwr.wroc.pl/plwordnet/license.

Losowe opisy:

przypominający zapachem kapustę
o uczuciach, relacjach - stracić intensywność, pogorszyć się
sygnał dźwiękowy
duży worek
>
przen. kłopoty, niewygodna sytuacja
bardzo mocno się o coś starać, dawać z siebie wszystko
zachowując umiar w zachowaniu, powściągliwie
Scaphognathinae) - podrodzina pterozaurów z rodziny ramforynchów (Rhamphorhynchidae); żyły w późnej jurze na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Środkowej
wzbudzający większy podziw, bardziej dynamiczny
uakari szkarłatny, uakari łysy, Cacajao calvus – ssak z rodziny saki; zasięg występowania gatunku obejmuje dorzecze górnej Amazonki na terenie zachodniej Brazylii i wschodniego Peru
krobnikowate, Coleophoridae - rodzina małych motyli nocnych; występują na wszystkich kontynentach, ale większość zamieszkuje strefę umiarkowaną półkuli północnej
donośny, taki, który daleko się rozlega, głośny
w technice: związany z wentylem - zaworem regulującym ciśnienie lub przepływ substancji w urządzeniach technicznych
właściwy nomadzie - człowiekowi skłonnemu do zmian, nieosiadłemu
trwający dziesięć minut
dżelada brunatna, Theropithecus gelada – gatunek małpy wąskonosej z rodziny makakowatych (Cercopithecidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Theropithecus; zamieszkuje wyżyny i góry północno-zachodniej
tak, jak w Wielkiej Brytanii, w sposób charakterystyczny dla Brytyjczyków, kojarzony z Brytyjczykami i Wielką Brytanią
mimowolny, taki, który uczestniczy w czymś niezależnie od swojej woli
o materii - rozprzestrzeniać się, zwiększać pole działania